11 MART 2020 TARİHİNDE CORONA VİRÜS İLE İLGİLİ DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN PANDEMİ İLAN ETMESİNİ TAKİP EDEN BİR AYLIK SÜREÇTE SAĞLIK BAKANI SAYIN FAHRETTİN KOCA’NIN AÇIKLAMALARININ İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ

Author:

Year-Number: 2020-38
Number of pages: 2103-2123
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Dünya yeni COVID-19 salgını baskısı altındadır.Türkiye dünyanın onsekizinci en kalabalık ülkesidir ve daha uzun bir süre boyunca önemli ölçüde etkileneceği tahmin edilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye’de insanların COVID-19 ile ilgili haberlere ve bilgilere nasıl eriştiklerini belgelemek ve anlamak için, 11 Mart – 11 Nisan arasındaki süreçte, küresel pandeminin ilk aşamalarında, farklı kaynakların ve platformların güvenilirliği nasıl değerlendirdikleri, koronavirüs kriziyle ilgili bilgi ve yansımalarını, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamalarının içerik analizini inceliyoruz. Üst düzey politikacıların, pandemi hakkında net, doğru ve dürüst bir şekilde iletişim kurmalarını sağlamak için özel bir sorumluluk taşıdığı açıktır. Eğer bunu yapmazlarsa, insanlar durumu yanlış anlayacak ve kendilerini, sevdiklerini ve topluluklarını daha fazla risk altına sokacağından, sonuçlar ciddi olabilecektir.

Keywords

Abstract

The world is under pressure from the new COVID-19 outbreak. Turkey is the eighteenth most populous country in the world and is predicted to be significantly affected over a longer period of time. In April March 11-April 11, in order to document and understand how people in Turkey access news and information about COVID – 19, we examine the reliability of different sources and platforms, their information and reflections on the coronavirus crisis, and the content analysis of the statements of the Minister of health, Mr. Fahrettin Koca, in the early stages of the global pandemic. It is clear that senior politicians have a particular responsibility to ensure that they communicate clearly, accurately and honestly about the pandemic. If they don't, the consequences could be serious as people will misunderstand the situation and put themselves, their loved ones and their communities at greater risk.

Keywords